1. Ludwig G. aneb cesta tam a zase zpátky

1. Ludwig G. aneb cesta tam a zase zpátky

Vzpomínky pamětníků jsou jedním z důležitých střípků, které historikovi pomáhají vytvořit ucelený obraz minulosti. Lidé rádi vzpomínají na své mládí, rodinu i životní osudy. Jsou ale i takové vzpomínky, které lidé uzamknou hluboko v sobě, až nakonec nepředány zmizí se smrtí jejich nositele. Často jsou to vzpomínky plné traumat, bolesti, ale také studu za dění, kterého byl člověk očitým a třeba i nezúčastněným svědkem.

Následující příběh představí v deseti kapitolách jeden z takových uzamknutých a zapomenutých příběhů, o kterých dodnes žijící pamětníci mluví jen výjimečně. Je zachycením osobních vzpomínek Ludwiga G., bývalého mistra Vítkovických železáren, které sepsal do školního sešitu jako snahu objasnit vlastním dětem klikatou cestu rodinné historie. Byla to snaha vypsat se ze všech vzpomínek na nejhorší období svého života, které začalo s koncem druhé světové války. Text vznikl nedlouho před Ludwigovou smrtí v roce 1958 a jeho jádrem je popis událostí, které dnes nazýváme jako divoký odsun německého obyvatelstva po druhé světové válce.

Jubilejní kolonie na fotografii z 30. let 20. století.

Hlavním „hrdinou“ celého příběhu je Ludwig G., který se vypracoval z chudého haličského migranta na mistra ve Vítkovických železárnách. Na konci 2. světové války žil Ludwig G. v Hrabůvce v Jubilejní kolonii s těhotnou manželkou a malými dětmi ve věku tři a jeden rok. V prvních květnových dnech byl sousedy označen za Němce a spolu s manželkou a dětmi odvlečen do sběrného tábora v Hrabůvce. V jednotlivých kapitolách jeho vypravování nahlédnete do životních a pracovních podmínek v táboře pro Němce z Hrabůvky a přiblížíte si pětidenní cestu nekrytým vagonem do Německa. Unikátní informace přináší popis života vysídlenců na území Německa a jejich strastiplného putování mezi vesnicemi a městy. Stejně unikátní jsou pak vzpomínky na reklamaci zařazení do odsunu, okolnosti návratu celé rodiny do Československa a na následnou snahu začít nový život v místě, které nebylo lidem jeho původu zdaleka přátelské. Jaký život mu poválečná léta v Ostravě přinesla, posuďte sami.

Tomáš Majliš

>> Další část: 2. Ludwig G. – Kořeny

Všechny části:

  1. Ludwig G. aneb cesta tam a zase zpátky
  2. Kořeny
  3. Mistrem v železárnách
  4. V lágru v Hrabůvce
  5. Vlakem do Německa
  6. Na cestě
  7. První práce
  8. Berlín a cesta zpátky
  9. V Ostravě u sedláka S.
  10. Bilancování

Zaujal Vás tento příběh? Přečtěte si také další „ostravské příběhy“ nebo navštivte některou z aktuálních komentovaných prohlídek!

Chcete dostávat informace o nových článcích a komentovaných prohlídkách na svůj email?

    Přeji si zasílat informace o nových článcích, komentovaných prohlídkách a akcích e-mailem. (vyžadováno)