Po stopách ostravského spiritismu 4. 2. 2023 ve 14:00

Po stopách ostravského spiritismu 4. 2. 2023 ve 14:00

Vydejte se poznat příběh ostravského spiritismu. Vydejte se do míst, která jsou jsou spojena s působením spiritů v době, kdy byly Radvanice jedním z republikových center tohoto hnutí.

O průvodci

Martin Jiroušek je filmový kritik a publicista. Vystudoval Teorii a dějiny dramatických umění se specializací na filmovou vědu na Univerzitě Palackého, věnuje se propagaci hororu v literatuře, filmu a dalších uměleckých žánrech. Pořádá přednášky a komponované pořady pro školy, galerie nebo knihovny. Martin Jiroušek publikuje v časopisech Protimluv, Živel, Film a doba, Host a UNI. V časopisu Premiere měl rubriku spolu s Romanem Holým. Spolupracoval a podílel se na prvních ročnících festivalu Ostrava Kamera Oko. Pro sborník 100 let ostravské kultury – Od Janáčka k Třem tygrům napsal příspěvek Ostrava – promarněná filmová Mekka.

Informace o prohlídce

  • Sraz účastníků v sobotu 4. února 2023 ve 14:00 na u zastávky Radvanice škola. Konec v blízkosti této zastávky.
  • Délka vycházky: 80 minut/2 km
  • Vstupné na prohlídku činí 100 Kč pro dospělé, 80 Kč pro seniory, děti do 15 let mají vstup zdarma.
  • Vstupné se platí na místě před začátkem prohlídky
  • Na prohlídku se, prosím, přihlaste s pomocí objednávkového formuláře na konci stránky. V případě velkého počtu přihlášených tak budu moci přidat další termín prohlídky.

Jaká místa navštívíme a co se dozvíte?

Spiritismus představuje nedoceněný prvorepublikový fenomén, nejde jenom o senzační duchařské seance, mediální fotografie, ale zejména o životní styl. Ten spočíval v nebývalé kázni a schopnosti soustředění se. Spirité působili jako prostředníci vyšších sil, malovali, předvídali, psali a vydávali pozoruhodné publikace. Vedle Podkrušnohoří patřila k největším základnám spiritistů nebo zkrátka spiritů společenská budova v Ostravě-Radvanicích. Přestože členů tohoto hnutí byly desetitisíce, tak ne vždy se jim dařilo dobře. Trnem v oku byl jejich asketický život a posléze je zakázali příznivci nacistického hnutí, aby je v konečné fázi zcela vykořenili komunisté. Přesto se zachovaly unikátní dokumenty, které dokládají jejich bohatý činorodý život. V naučné procházce se můžete seznámit nejen s přímými artefakty činnosti spiritů, ale také si prohlédnou ještě stojící budovy, které jsou pozoruhodným dokladem tehdejší spolkové architektury. Řekneme si ale i něco navíc, co spojuje spiritismus s moderní dobou a jde napříč uměleckým vyjádřením.

Přihlášení na prohlídku    0

    Přeji si zasílat informace o dalších akcích e-mailem. (vyžadováno)