Z hornické filosofie 7
V roce 1931 vycházela v ostravském deníku Duch času série fejetonů s názvem „Z hornické filosofie“. Autor se podepisoval pod pseudonymem „Pajof“ a čtenářům přibližoval veselé historky ze života a práce horníků na ostravských šachtách na počátku 20. století.
Předpisy a paragrafy
Havíři nenávidějí paragrafy a různé předpisy všelijak pokroucené a každou chvíli jinak platné. Soudům nevěří, zdá se jim, že kdo platí, ten vyhrává. Nikdo je o opaku nepřesvědčí. Když pokouše panský pes dělníka, u souda jistě advokát dokáže, že vlastně pokousal dělník panského psa a dělník prý nesvede nic, nanejvýše může na advokáta vypláznout jazyk jako podešev.
Havíř Holomek trpěl rozšířením srdce a ještě nějakým vnitřním neduhem, v důsledku čehož byl nucen opustit práci a pobíral invalidní důchod. Později se stal opět svého povolání schopen a proto Revírní bratrská pokladna zastavila důchod. Žaloval u Rozhodčího soudu, kde byl předveden před soudní lékaře-znalce, kteří po prohlídce podali svůj nález soudu písemně. U přelíčení posudek četli. Zněl: »Dobře živený, silná postava, vyvinuté svalstvo«. Holomek vpadl soudci do řeči: »Dost, dost, kdybych tu přišel ještě jednou, tak ze mně uděláte Frištenského«. Práskl dveřmi, aniž by čekal na příslušný zamítavý výnos a pak všem svým známým si stěžoval na potlučenou spravedlnost. Nějaké vysvětlování v tomto směru, třeba s doklady v ruce, je zbytečné.
V žádném jiném oboru se také tolik nekleje, jako u havířů. Znal jsem jednoho, který když byl na nejvyšší stupeň dopálen, zvedl ruce nad hlavu a s pathosem židovského rabína pronášel: »Sedmasedmdesát milionů vagonů máku a v každém máku sedmasedmdesát milionů krucifiksů«. Správnou sumu těchto »krucifiksů«, vyjádřených v několika slovech, by nesvedl dohromady ani nejlepší profesor matematiky. Havíři z velké části žijí doslova dvojím životem, jiným na šachtě a v dole, jiným za branou závodů. V dole je bolí »kurva« hlava, noha či ruka, »kurva« je lopata, vůz, uhlí, kámen a všechno ostatní. Rakouští huláni se svým vyjadřováním by se tu ztratili.
Pajof
(Z hornické filosofie. Duch času. 3.5. 1931, roč. XXXIII, č. 103, str. 2)
Zaujal Vás tento příběh? Přečtěte si také další „ostravské příběhy“ nebo navštivte některou z aktuálních komentovaných prohlídek!