Hugo Vavrečka a krajina jeho dětství 15. 5. 2022 ve 14:00

Hugo Vavrečka a krajina jeho dětství 15. 5. 2022 ve 14:00

V rámci festivalu Pestré vrstvy jsme pro Vás připravili speciální komentovanou vycházku, během níž Vás provedu starobylou hornickou krajinou v okolí Hranečníku. Hornická krajina Ostravska nebyla jen krajinou práce, ale také dětí. Ve zdejších koloniích vyrůstaly generace dětí, které tvořily svébytný dětský svět průmyslového regionu. Přidejte se ke komentované prohlídce a poznejte život kluků a holek ze Slezské Ostravy na přelomu 19. a 20. století. Vydáme se do doby, kdy v okolí Luciny mezi Zárubkem a Hranečníkem vyrůstal na konci 19. století slavný rodák Hugo Vavrečka, pozdější ředitel Baťovských závodů a dědeček Václava Havla. Během prohlídky navštívíme starobylou lípu Na Podborčí, kolem níž se rozkládaly kolonie Zárubek a Jakubka. Představíme si příběhy bojů kluků z nesvářených kolonií, a navštívíme místa jejich her. Povídat si budeme nejen o vzdělávání dětí ve zdejších školkách a školách na Hranečníku, ale také o dětské práci. Víte, jaké příběhy se vyprávěly o černé hodince? Stranou nezůstanou ani příběhy smrti, která neodmyslitelně patřila k životu hornických rodin s mnoha dětmi. Vydejte se s námi do krajiny dětství!

Informace o prohlídce

  • Sraz účastníků v neděli 15. května 2022 ve 14:00 hodin na tramvajové zastávce Teplotechna (tramvaj č. 4), parkování na Hranečníku
  • Vstupné na prohlídku činí 100 Kč pro dospělé, 80 Kč pro seniory
  • Kapacita prohlídky omezena. Vstupenky jsou dostupné na webu festivalu a ve všech ostravských infocentrech. V případě zbývající kapacity je možné zakoupit vstupenky také na místě.

Pestré vrstvy

Vlastivědný festival Pestré vrstvy hledá a diskutuje společenská témata spojená s minulostí, přítomností, ale i budoucností ostravského regionu na poli historie, architektury a přírody.

Chcete pomoci se zajištěním lístu? Přihlašte se na akci a budu Vás kontaktovat.    0

    Přeji si zasílat informace o dalších akcích e-mailem. (vyžadováno)